KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11712020
*
nr 1171 2020
Hanna Pauli
(1864-1940), Sverige
Oljemålning, Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Utrop:
20.000 kr
Såld:
16.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 mars 2018
kl 19:05:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/3 19:00:19
1
Vinnande bud
- Klassiska
26 mar
Klassiska
På vår klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byråar och bokskåp, svenskt och utländskt äldre och modernt måleri, silver, 1900-talsdesign av A ...
Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Hanna Pauli
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Läs mer om Hanna Pauli
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hanna pauli hirsch olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige visby
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:58
-
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:50
-
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:29
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:33
-
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:52
*
Hanna Pauli
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Läs mer om Klassiska
Läs mer om Hanna Pauli
nr 1171 2020
Hanna Pauli
(1864-1940), Sverige
Oljemålning, Hanna Pauli (1864-1940), (f. Hirsch) Sverige. Visby. Signerad Hanna Hirsch, daterad 1893. Olja på duk, 75x54 cm
Hanna Pauli-Hirsch, svensk målare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.
Utrop: | 20.000 kr |
---|---|
Såld: | 16.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 mars 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/3 19:00:19 | 1 | Vinnande bud |
- Klassiska
26 mar
Klassiska
PÃ¥ vÃ¥r klassiska auktion har vi äldre och antika ljuskronor, ljusstakar och möbler som stolar, speglar, byrÃ¥ar och bokskÃ¥p, svenskt och utländskt äldre och modernt mÃ¥leri, silver, 1900-talsdesign av A ...Läs mer om Klassiska
- Konstnär/Designer
Hanna Pauli
Hanna Pauli-Hirsch, svensk mÃ¥lare född i Stockholm 1864, död 1940 i Stockholm.Läs mer om Hanna Pauli
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: hanna pauli hirsch olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige visby
-
8344 Oljemålning
Alexander Tolstoy (1895-1969), Sverige. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:58 -
8359 Oljemålning
Alf Wesström (1915-1982), Sverige. Signerad, naken..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:50 -
1038 Oljemålning
Anders Wahlgren, Signerad, kustlandskap. Olja på d..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:50
-
7418 Oljemålning
Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad och dat..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:29 -
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:33 -
7076 Oljemålning
Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, dater..//
Aktuellt bud: 1.100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:52